strzałka do góry
Newsy/ Raya i ostatni smok już na DVD!

RAYA I OSTATNI SMOK już na DVD!Najnowsza animacja Walt Disney Animation Studios - „Raya i ostatni smok”, film twórców „Vaiany” i „Krainy lodu”, zadebiutuje na DVD już 10 listopada.

„Raya i ostatni smok” zabierze widzów w ekscytującą, epicką podróż do fantastycznego świata Kumandry, w którym dawno, dawno temu ludzie i smoki żyli razem w harmonii. Kiedy jednak niezwykłej krainie groziła zagłada ze strony złych Druunów, smoki się poświęciły, by ocalić ludzkość. Pięćset lat później złe siły powróciły i znów stały się zagrożeniem dla Kumandry. Aby ocalić swój kraj i zjednoczyć naród, samotna wojowniczka Raya musi wytropić legendarnego ostatniego smoka i zniszczyć Druunów.

Raya straciła wszystko. Jedyne, co ma, to miecz ojca, przyjaciela Tuk Tuk i odłamek magicznego klejnotu. Gdy wyrusza w poszukiwaniu ostatniego smoka, Sisu, ma też nadzieję, że pomoże on przywrócić pokój jej ojczyźnie. – wyjaśnia producent Osnat Shurer.
Będąc w drodze dowie się jednak, że znalezienie smoka nie wystarczy, aby tego dokonać. Podczas podróży wojowniczka będzie musiała odkryć również prawdę o sobie. Jej wyprawa będzie pełna niebezpieczeństw, przygód, humoru i nowych przyjaźni. Będzie także zabarwiona żalem, stratą i złością zrodzoną z potrzeby pomszczenia krzywd. W jej trakcie Raya nauczy się jednak, że do ratowania świata będzie potrzebowała nie tylko smoka, ale też pracy zespołowej i wzajemnego zaufania.
Po rozczarowaniach, jakich doświadczyła w dzieciństwie, Raya musi na nowo nauczyć się ufać – mówi reżyser Don Hall.
Bez zaufania nie da się zjednoczyć i współpracować. Dla Rai będzie to trudne, bo aby zjednoczyć Kumandrę, będzie musiała zaufać grupie nieznajomych – dodaje Carlos López Estrada, który reżyseruje film z Donem Hallem.

Drugą, niezwykle ważną w filmie postacią jest Sisiu, czyli legendarny wodny smok, którego tropi Raya. Dziewczyna szuka go, ponieważ ma nadzieję, że smok pomoże jej uratować Kumandrę. W długich poszukiwaniach pomaga jej wytrwać wiara w moc smoka oraz w to, że z jego pomocą jest w stanie uratować mieszkańców swojego kraju i przywrócić im szczęście.

Qui Nguyen, który wraz z Adele Lim napisał scenariusz filmu, mówi o idei, która kryła się za postacią Sisu:
W różnych kulturach Azji, w tym w Azji Południowo-Wschodniej, ludzie darzą smoki miłością i podziwem. Smoki te różnią się jednak od tych, które znamy na przykład z „Gry o tron”. Symbolizują fart w życiu. Oznaczają chęć życia i hart ducha. Te wartości i znaczenia są bardzo ważne dla historii, która wywodzi się właśnie z kultury Azji Południowo-Wschodniej, tak jak i główna bohaterka filmu, Raya – opowiada scenarzystka.
Sisu jest potężnym smokiem, któremu oddaje się cześć. Jednocześnie staraliśmy się podważyć stereotypy dotyczące tego, jaki powinien być smok. Sisu bywa więc śmieszna, bezmyślna czy niezdarna. Pojawia się w świecie, który bardzo się zmienił i wiedzie zupełnie nowe życie. Jest w niej coś czarującego i zabawnego. Myślę, że jest po prostu fajną komediową postacią – mówi o swoich odczuciach względem Sisu Nguyen.

Historia podróży Rai ewoluowała w trakcie kilku lat pracy nad filmem. Niezmienny był jednak motyw jedności i wspólnoty, który został jeszcze bardziej rozbudowany i dopracowany, gdy do ekipy filmowej dołączyli reżyserzy Don Hall i Carlos López Estrada. To wspaniały wymiar edukacyjny, który uczy młodych widzów budowania zaufania, wartości przyjaźni i otwarcia się na współpracę.
Zespół wykonał kawał dobrej roboty, poszukując idei jedności i wspólnoty, a następnie je pogłębiając – mówi Hall. – Carlos i ja czuliśmy jednak, że zbudowanie tych idei na zaufaniu, które jest niezbędne, aby osiągnąć jedność, stworzy solidne fundamenty, na których oprzemy każdą decyzję dotyczącą podróży naszej bohaterki – opowiada reżyser.
Scenarzystka Adele Lim tak opisuje panujący w filmie nastrój i jego wpływ na główną bohaterkę:
Chcieliśmy zrobić film w tonie radości oraz miłości do świata i rodziny. Przy opowieści, który rozgrywa się w tak fantastycznej rzeczywistości, szukaliśmy emocjonalnych zakotwiczeń dla naszej postaci i jej podróży, uniwersalnych odniesień do rzeczywistości, które będą zrozumiałe dla widza. Raya traci ojca oraz świat, w którym dorastała. Zrozumiała jest zatem jej potrzeba walki o przywrócenie porządku oraz odzyskanie rodzica. Odkrywaliśmy towarzyszące bohaterce emocje, ale jednocześnie staraliśmy się, aby film był radosny, zabawny i pełen przygód.

„Raya i ostatni smok” to pierwszy film Walt Disney Animation Studios, którego sceneria jest inspirowana Azją Południowo-Wschodnią. Na oszałamiający efekt złożyła się praca wielu filmowców i researcherów z całego świata, spośród których niektórzy mieli szansę odkryć własne korzenie w tętniących życiem kulturach różnych krajów.
Chociaż Kumandra jest światem fantastycznym, artyści i filmowcy podczas projektowania inspirowali się tkaninami, kolorami i dekoracjami, które naprawdę występują. W ten sposób wnieśli do filmu autentyczność i oddali hołd jego tradycjom oraz zwyczajom.

Dbałość o szczegóły azjatyckiej kultury, unikalny klimat animacji, poczucie humoru i edukacyjny charakter docenili zarówno widzowie, jak i krytycy, przyznając filmowi doskonałe oceny (97% Rotten Tomatoes; 7,3 Filmweb; 7,4 IMDB - widzowie), (94% Rotten Tomatoes, 7,3 Filmweb - krytycy).

Reżyserami filmu „Raya i ostatni smok” są Don Hall, twórca nagrodzonego Oscarem® filmu Disneya „Wielka szóstka”, oraz Carlos López Estrada, którego debiutem reżyserskim był doceniony przez krytyków film „Zaślepieni”. Reżyserom asystują Paul Briggs, znany z pracy jako szef pionu opowieści przy „Krainie lodu” i „Wielkiej szóstce”, a także wieloletni twórca animacji i historyk John Ripa („Vaiana: skarb oceanu”, „Zwierzogród”). Producentami są Osnat Shurer, który był nominowany do Oscara® za film „Vaiana: skarb oceanu” oraz zdobywca Oscara® Peter Del Vecho, który zyskał sławę dzięki filmowi „Kraina lodu”. Scenariusz napisali razem wielokrotnie nagradzany dramaturg i pisarz Qui Nguyen („Vietgone”, „She Kills Monsters”) oraz Adele Lim („Bajecznie bogaci Azjaci”, „Prywatna praktyka”).

Animacja „Raya i ostatni smok” zadebiutowała w polskich kinach 2 lipca 2021 roku. Obejrzało ją ponad 300 000 tysięcy widzów. 10 listopada ukaże się na DVD. Wydanie zawiera także dodatkowe materiały: krótkometrażówkę „Znowu my” oraz wprowadzenie do niej.

 

Artykuł przygotowany przez B.L.
Kup teraz on-line:Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Wiking na 4K Ultra HD, Blu-ray™ i DVD

Przepełniona akcją epicka opowieść ukazująca losy młodego księcia Wikingów, który obiecuje pomścić śmierć ojca.

To nie wypanda na DVD!

Okres dojrzewania to bardzo trudny moment. Co jednak jeśli stanie się jeszcze trudniejszy?

Pozłacany wiek już na DVD

Julian Fellowes, twórca "Downton Abbey", powraca z nowym serialem osadzonym w Nowym Jorku schyłku XIX wieku. W czasie wielkich przemian...

Doktor Strange w multiwersum obłędu na Blu-ray™ i DVD

Kontynuacja przygód jednego z najważniejszych bohaterów Marvela! W najnowszym filmie Doktor Strange otwiera swoje uniwersum, przesuwając jego granice...

Ambulans na Blu-ray™ i DVD

Brawurowy thriller w reżyserii Michaela Baya. Weteran wojenny Will Sharp usiłuje zdobyć fundusze na operację żony. Zwraca się o pomoc do...

Śmierć na Nilu na Blu-ray™ i DVD

Ekranizacja ponadczasowej powieści Agathy Christie w reżyserii Kenetha Branagha.
Kultowy detektyw Hercules Poirot (Kenneth Branagh) planuje spędzić...

Nasze magiczne Encanto na DVD

Wielki hit Disneya – niezwykle barwny, przepełniony muzyką i tańcem, oraz nagrodzony Oscarem® i Złotym Globem, najlepszy film animowany 2021...

Cyrano na Blu-ray™ i DVD

Adaptacja klasycznego tekstu - "Cyrano" to historia człowieka obdarzonego darem pięknego wysławiania się, pewną ręką w pojedynku...

King’s Man: Pierwsza misja na Blu-ray™ i DVD

Ekscytująca historia początków pierwszej na świecie niezależnej agencji wywiadowczej.

West Side Story na Blu-ray™ i DVD

Reżyser Steven Spielberg oraz scenarzysta Tony Kushner, zabierają widzów do Nowego Jorku roku 1957. "West Side Story" to nominowana do Oscara® w aż...

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a na 4K ULTRA HD, Blu-ray™ i DVD

Pełna tajemnic, magii i przygód filmowa podróż do świata czarów - Fantastyczne Zwierzęta powracają w wielkim stylu!

Wyjdź za mnie na Blu-ray™ i DVD

Jennifer Lopez w najbardziej współczesnej komedii romantycznej.