strzałka do góry
Newsy/ Dunkierka na 4K Ultra HD, Blu-ray i DVD!

Jeden z najgłośniejszych filmów roku
i czarny koń w wyścigu do Oscara®.


Widowiskowa opowieść o jednej z największych operacji podczas II Wojny Światowej.

W rolach głównych: Kenneth Branagh, Tom Hardy, Cillian Murphy i Mark Rylance.Christopher Nolan, twórca kultowej trylogii „Mroczny Rycerz” powraca w nowym filmie „Dunkierka”. Superprodukcja poświęcona jednej z największych operacji podczas II Wojny Światowej. Film, w którym główne role zagrali Kenneth Branagh, Tom Hardy, Cillian Murphy i Mark Rylance, zadebiutuje na 4K Ultra HD Blu-ray™, Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już 18 grudnia.

W 1940 roku, po kapitulacji Francji setki tysięcy alianckich żołnierzy wycofało się do Dunkierki,  niewielkiego miasteczka położonego blisko granicy z Belgią. Wśród nich jest Tommy (Fionn Whitehead), brytyjski szeregowiec, który jako jedyny ze swojego oddziału ocalał z zasadzki zastawionej przez niemieckich żołnierzy. Wraz z tysiącami innych żołnierzy oczekuje na plaży na ewakuację. Ta jednak się nie rozpoczyna.

Tymczasem niemieckie bombowce dziesiątkują wojska stłoczone nad morzem zamieniając plażę w krwawą łaźnię. Zdesperowane dowództwo brytyjskiej marynarki podejmuje decyzję o zajęciu prywatnych łodzi i wykorzystaniu ich do ewakuacji alianckich żołnierzy. Pan Dawson (Mark Rylance) wraz z synem Peterem (Tom Glynn-Carney) postanawiają jednak popłynąć do Dunkierki samodzielnie, na pokładzie własnego statku i spróbować w ten sposób pomóc żołnierzom. Na ich drodze niespodziewanie stają żołnierz (Cillian Murphy) oraz pilot Collins (Jack Lowden).

Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i ścigając się z czasem, aby ocalić żołnierzy.

„Dunkierka” to jeden z najbardziej oczekiwanych, ale i najwyżej ocenionych filmów tego roku. Wyreżyserowany na podstawie własnego scenariusza przez nominowanego trzykrotnie do Oscara® Christophera Nolana (trylogia „Mroczny Rycerz”) podbił serca widzów i krytyków oraz odniósł olbrzymi sukces komercyjny. W filmie wystąpili m.in.: Fionn Whitehead (serial „Him”), Tom Glynn-Carney (serial „Na sygnale”), Jack Lowden (serial „Wojna i pokój”), Harry Styles (jeden z filarów zespołu One Direction), Aneurin Barnard (serial „Biała królowa”), James D’Arcy („Jupiter: Intronizacja”), Barry Keoghan (serial „Rebellion”), a także pięciokrotnie nominowany do Oscara® Kenneth Branagh („Morderstwo w Orient Expressie”), nominowany do Złotego Globu Cillian Murphy („Incepcja”), laureat Oscara® Mark Rylance („Most szpiegów”) oraz nominowany do Oscara® Tom Hardy („Mroczny Rycerz Powstaje”).

Film opowiada o „Operacji Dynamo”, w której wzięło udział co najmniej 800 jednostek pływających (z czego ponad 200 zostało zatopionych przez Niemców). Operacja trwała od 26 maja 1940 roku do 4 czerwca 1940, a w jej wyniku z plaży Dunkierki do Wielkiej Brytanii ewakuowano  338 226 żołnierzy.
Musimy bardzo uważać, aby nie przypisywać tej ewakuacji miana zwycięstwa. Wojen nie wygrywa się dzięki ewakuacjom. Lecz w tym ocaleniu było jednak zwycięstwo, które należy uznać – powiedział o „Operacji Dynamo” Winston Churchill podczas przemówienia w brytyjskim parlamencie 4 czerwca 1940 roku.

Według mnie to opowieść o zwycięstwie wyrosłym na gruncie porażki – mówi o swoim najnowszym filmie reżyser i scenarzysta Christopher Nolan. – Dunkierka to jedna z wielkich historii, z którymi jeszcze nie zmierzyło się współczesne kino. 25 lat czekałem, żeby nakręcić ten film – dodaje.

Pomysł na realizację „Dunkierki” narodził się w głowie Christophera Nolana jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku podczas rejsu małym jachtem przez kanał La Manche do Dunkierki. Ta wyprawa, w której reżyserowi towarzyszyła Emma Thomas (żona Christophera Nolana i producent filmów) wywarła na Nolanie ogromne wrażenie. Kiedy para skończyła pracę nad „Interstellar”, Thomas przypomniała mężowi o tamtej wycieczce i podsunęła mu pomysł, by ich kolejną wspólną produkcją była właśnie „Dunkierka”.

Jeszcze na etapie researchu zastanawiałem się, jak rozłożyć akcenty. Ostatecznie zdecydowałem się pieczołowicie odtworzyć tamte realia, ale zrekonstruowany świat zasiedlić kilkoma fikcyjnymi postaciami, które będą pełnić rolę naszych przewodników. Nie chciałem wkładać wymyślonych słów w usta ludzi, którzy istnieli, ale odeszli i nie mają możliwości zweryfikować dialogów. (...) Czasami w kłamstwie kryje się prawda. Warto udramatyzować rzeczywistość, aby publiczność zrozumiała kryjącą się w niej prawdę – wyjaśnia Christopher Nolan.

Realizację filmu poprzedziły gruntowne przygotowania. Christopher Nolan spotkał się z weteranami, którzy brali udział w „Operacji Dynamo” i wysłuchał ich wspomnień. Korzystał również z pomocy Imperial War Museum oraz histeryka Joshui Levine’a, autora książki „Dunkierka”, który później pełnił przy filmie funkcję konsultanta do spraw historycznych.

Pierwotnie Christopher Nolan rozważał realizację „Dunkierki” bez scenariusza, z dialogami improwizowanymi na planie. Od tego pomysłu odwiodła go jednak żona i w 2015 roku powstał liczący zaledwie 76 stron scenariusz, w którym historia „Operacji Dynamo” opowiedziana jest z trzech perspektyw – lądu, morza i powietrza.

Moim celem było stworzenie filmu, który angażowałby widza na poziomie fabularnym, ale przede wszystkim wizualnym. Dlatego zdecydowałem się na połączenie w nim kilku różnych punktów widzenia, ale zrobiłem to w niezwykle zdyscyplinowany sposób. Zależało mi na tym, żeby widzowie siedzący w kinie nie tylko zobaczyli, ale przede wszystkim poczuli to, co działo się w Dunkierce – mówi Christopher Nolan.

W „Dunkierce” próbowaliśmy zdobyć uwagę widza, ale nie sięgać po typowe, drastyczne środki. Nie pokazujemy flaków, nie chcemy, by widz musiał odwracać wzrok, ale zależy nam, by go do ekranu przykuć. To język suspensu, jeden z najpopularniejszych w historii kina – dodaje reżyser.

Z realizacją „Dunkierki” Christopher Nolan czekał tak długo z dwóch powodów. Po pierwsze, chciał nabrać większego doświadczenia w realizacji wielkobudżetowych produkcji. Po drugie, zależało mu na tym, żeby nakręcić – jak to mówi − brytyjski film z amerykańskim budżetem, a do tego potrzebował być twórcą znanym i docenianym po obu stronach oceanu.

Prace przedprodukcyjne przy „Dunkierce” rozpoczęły się w styczniu 2016 roku. Kostiumograf Jeffrey Kurland zaprojektował wykorzystane w filmie mundury, w których połączył wierność historycznym realiom z wyśrubowanymi wymaganiami reżysera co tego, jak kostiumy mają wyglądać oraz zachowywać się na ekranie. Ponieważ wełniana tkanina, z której szyto mundury w jakich chodzili żołnierze pod Dunkierką nie jest produkowana już od prawie 80 lat, na potrzeby filmu wznowiono jej produkcję. Tysiące mundurów zostały uszyte w fabryce w Pakistanie, a drugie tyle wojskowych butów powstało w fabryce w Meksyku. Później, aż trzy tygodnie poświęcono na to by je „postarzyć” tak aby na ekranie nie wyglądały na zbyt nowe.

Prace na planie rozpoczęły się 23 maja 2016 roku w Dunkierce. Przez kolejne cztery tygodnie ekipa pracowała we Francji, Holandii i Anglii a później na dwa tygodnie przeniosła się do Kalifornii. Zdjęcia w Dunkierce realizowano w tych samych miejscach, w których ponad 70 lat temu miała miejsce ewakuacja. Chcąc ograniczyć wykorzystywanie w postprodukcji efektów cyfrowych, na planie korzystano ze „staromodnych” kartonowych makiet, dzięki którym na ekranie wykreowano setki tysięcy żołnierzy oraz niezliczone ilości sprzętu wojskowego. Sceny batalistyczne realizowano przy wykorzystaniu pomniejszonych modeli samolotów i statków, co zapewniło im w filmie niezwykle realistyczny wygląd.

Jestem bardzo dumny z efektu jaki udało nam się osiągnąć przy tak ograniczonym wykorzystaniu cyfrowych efektów wizualnych – mówi Christopher Nolan. – Od początku wiedziałem, że nie chcę w „Dunkierce” ujęć w całości powstałych na komputerach. Dzięki temu po raz pierwszy w swojej karierze mogę powiedzieć, że patrząc na film nie wiem gdzie wykorzystaliśmy CGI. Nigdy wcześniej mi się to nie udało – dodaje.

Na planie korzystano również z prawdziwych okrętów. Na potrzeby produkcji „ucharakteryzowano” blisko 60 statków wśród których znalazły się francuski niszczyciel „Maille-Breze”, trzy nieużywane już okręty Holenderskiej Marynarki Królewskiej oraz 20 niewielkich łodzi, które ponad 70 lat temu brały udział w ewakuacji.

Na ekrany światowych kin „Dunkierka” weszła w lipcu 2017 roku z miejsca podbijając serca widzów i krytyków oraz przynosząc znaczne zyski. Wyprodukowany za 100 milionów dolarów film zarobił w kinach na całym świecie ponad 524 milionów dolarów, stając się jedną z najbardziej dochodowych, ale i najchętniej oglądanych produkcji roku. W Polsce „Dunkierkę” obejrzało w kinach ponad 700 000 widzów.

 

WYDANIE 4K Ultra HD BLU-RAY™, BLU-RAY™ i DVD

Film „Dunkierka” na 4K Ultra HD Blu-ray™, Blu-ray™ i DVD zadebiutuje już 18 grudnia!

DODATKI SPECJALNE W WYDANIACH BLU-RAY:

  • Proces twórczy: Badanie cudu, Tryptyk, Podkręcanie napięcia, Poszerzanie kadru, Migawki
  • Ziemia: Armia na plaży, W mundurze, Odbudowa falochronu
  • Woda: Flota, Zatopienie statku szpitalnego, Bohaterski statek, Małe statki, Zatapianie niszczycieli
  • Powietrze: Flota powietrzna, W przestworzach, Na krawędzi
Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Młody Sheldon, Sezon 4 już na DVD!

Czwarty sezon serialu o dzieciństwie Sheldona Coopera - bohatera kultowej "Teorii wielkiego podrywu" już na DVD!

Wcielenie na Blu-Ray™ i DVD

krwawy i bezkompromisowy horror w reżyserii Jamesa Wana - twórcy serii "Obecność".

Wyprawa do dżungli na Blu-ray™ i DVD

Inspirowana słynną atrakcją parku rozrywki Disneyland opowieść o pełnej przygód wyprawie do amazońskiej dżungli charyzmatycznego kapitana...

Mistrz na DVD, Blu-ray™ i VOD

Historia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, legendarnego pięściarza z KL Auschwitz! Jeden z najgłośniejszych filmów tego roku...

Reminiscencja już na DVD i Blu-ray™

Kinowy debiut Lisy Joy, reżyserki serialu Westworld. Nominowany do Oscara Hugh Jackman oraz gwiazda Diuny Rebecca Ferguson, przeniosą nas do przyszłości,...

Kosmiczny mecz: Nowa era na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD

Zobacz niezapomniane mecze koszykówki z udziałem gwiazd NBA, Królika Bugsa i reszty animowanej paczki!
Druga część kultowego Kosmicznego...

Czarna Wdowa na DVD, Blu-ray™ i Blu-ray™ Steelbook

Długo oczekiwany film Marvela, po raz pierwszy w pełni prezentuje prawdziwą historię Natashy Romanoff. Czarna Wdowa jest jedną z najbardziej...

Raya i ostatni smok już na DVD!

Ekscytująca, epicka podróż do fantastycznego świata Kumandry, w którym dawno, dawno temu ludzie i smoki żyli razem w harmonii.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny w wersji Magical Movie Mode

Specjalne, rocznicowe wydanie filmu z wersją Magical Movie Mode, pozwala w nowy sposób doświadczyć magii pierwszej części serii, dając fanom...

Legion samobójców. The Suicide Squad już na 4K UHD™, Blu-ray™ i DVD

Najgorsi superbohaterowie wszech czasów powracają! Druga część historii najbardziej zdegenerowanych opryszków ze świata DC na 4K UHD™,...

Luca już na DVD!

Pełna humoru przygoda na Riwierze Włoskiej! Najnowsza animacja Disney i PIXAR – jednen z najchętniej oglądanych filmów w kinach...

Śródziemie. Kompletna kolekcja na 4K UHD i Blu-ray™

Epickie trylogie "Władca Pierścieni" i "Hobbit" w zupełnie nowej odsłonie jako "Śródziemie. Kompletna kolekcja" w najwyższej jakości...