strzałka do góry
Newsy/ Nina już na DVD!

Premiera DVD już 3 lipca! Premiera VOD 10 lipca!

Reżyserski debiut Olgi Chajdas nagrodzony na festiwalach Camerimage, w Gdyni, Rotterdamie, Karlskronie, Chicago i Paryżu. W rolach głównych Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka.„Nina” to głośny debiut reżyserski Olgi Chajdas uhonorowany nagrodami na festiwalach w Gdyni, Rotterdamie, Karlskronie, Chicago i Paryżu. Kameralna opowieść o nieoczekiwanej miłości, w której tradycyjne podziały nie istnieją z Julią Kijowską, Elizą Rycembel i Andrzejem Konopką ukaże się na DVD już 3 lipca. Premiera VOD - 10 lipca.

Nina (Julia Kijowska) nie jest szczęśliwa. Teoretycznie ułożyła sobie życie, a jednak czegoś w nim brakuje. Pracuje jako nauczycielka i lubi swoją pracę, chociaż szefową jest jej matka (Katarzyna Gniewkowska). Niby ma kochającego męża – Wojtka (Andrzej Konopka) i codzienność się jakoś układa, a jednak - „jakoś” to za mało. Może gdyby w ich związku pojawiło się dziecko…  Ale Nina nie może zajść w ciążę, więc oboje z mężem szukają surogatki.

Pewnego dnia poznają Magdę (Eliza Rycembel). Ta dwudziestokilkuletnia, niezależna, korzystająca z życia dziewczyna wydaje się idealną kandydatką. Nina i Wojtek nie wiedzą jednak, że Magda jest lesbijką. Nie zdradzają jej swoich planów, ponieważ temat jest zbyt delikatny, by omawiać go na pierwszym spotkaniu. Znajomość zaczyna się więc od nieszczerości, którą coraz trudniej przełamać. Tymczasem pomiędzy Magdą i Niną zaczyna tworzyć się więź…

W chwili szczerości Nina wyznaje Magdzie ich plan. Dla Magdy to wstrząs - ale uczucie jest silniejsze. Zakochała się. Nina przyznaje – że też. Wydawałoby się, że przeszkody piętrzące się na drodze takiego związku skazują go z góry na porażkę, ale może pojawi się szansa…?

„Nina" to historia nieoczekiwanej trudnej miłości, skomplikowanych wyborów. To historia ludzi, którzy traktowali życie jak zabawę i nagle muszą stawić czoła bolesnej rzeczywistości. To opowieść, gdzie przegrani i wygrani stoją po tej samej stronie, gdzie świat nie dzieli się na złych i dobrych, hetero i homoseksualnych. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują.

„Nina” to debiut pełnometrażowy Olgi Chajdas, cenionej reżyserki filmowej i teatralnej, współautorki serialu „1983”. Główne role w filmie zagrali Julia Kijowska („Sługi boże”), Eliza Rycembel („Obietnica”) oraz Andrzej Konopka („Córki dancingu”). Obok nich w obsadzie znaleźli się m.in.: Katarzyna Gniewkowska, Maria Peszek, Irena Melcer, Ana Nowicka, Edward Kalisz, Ryszard Jabłoński i Magdalena Czerwińska.

„Nina” to film wyczekany. Stworzony w skupieniu. Sensualny. Opowieść́ o ludziach, którzy nieumiejętnie korzystają̨ z narzędzi, które daje im los, czas, doświadczenie, wspólne życie – tłumaczy reżyserka i współautorka scenariusza Olga Chajdas. – Nina i Wojtek przeszli ze sobą̨ już̇ wszystko. Kilkanaście lat małżeństwa, które zaczęło się̨ od mezaliansu, Wojtek jest „tylko” mechanikiem. Walka o dziecko stała się̨ tym, co początkowo wzmocniło i zespoliło tę dwójkę̨, z czasem jednak stała się bitwą niemożliwą. Zastajemy ich w chwili, kiedy już̇ nie pamiętają̨, czy walczą̨ o dziecko, bo tego chcą̨, czy walczą̨, bo nie mogą̨ go mieć – dodaje reżyserka.

Przypadkowe spotkanie z Magdą, młodą kobietą z problemami, podsuwa im pomysł, by zaproponować jej rolę surogatki – kobiety, która w zamian za pieniądze zgodzi się urodzić ich dziecko. Wierzą, że wieczne problemy finansowe, z jakimi boryka się Magda, sprawią, że nie będzie się długo zastanawiać. Popełniają jednak błąd. Zamiast trzymać się prostej transakcji, rozpoczynają z dziewczyną dwuznaczną grę. Grę, w której stawką są ludzkie uczucia i osobiste szczęście tego nieoczekiwanego trójkąta. – Cała trójka naszych bohaterów przejdzie drogę, której nie wybierała, ale która na zawsze zmieni ich życie (…) Jest to przede wszystkim film o miłości. Tej nowej, odkrytej, ale i tej, którą trzeba poświęcić. Bo cena jest wielka – mówi Olga Chajdas.

Scenariusz filmu „Nina” Olga Chajdas i Marta Konarzewska pisały z myślą o Julii Kijowskiej. Nie wiedziały jednak, kto zagra role Magdy i Wojtka. – Szukając dwóch pozostałych filarów tego trójkąta kierowałam się siłą, którą każde z nich powinno wnieść do tego związku. Andrzej Konopka ma w sobie spokój, tajemnicę, ale i wielkie niepowtarzalne ciepło. Eliza Rycembel z kolei ma niebywałą charyzmę, intuicję, magnetyczne spojrzenie i umiejętność balansowania na granicy córka/kochanka. Bo właśnie przeoczenie tej granicy pozwala Ninie pokochać Magdę – tłumaczy swoje decyzje obsadowe Olga Chajdas.

Zdjęcia do filmu „Nina” zrealizowano w lutym i marcu 2017 roku. – Długo rozmawialiśmy z operatorem Tomkiem Naumiukiem o znaczeniach, emocjach i prawdzie, którą chcemy pokazać. Kamera blisko bohaterów, bardzo konkretna, stanowcza i konsekwentna perspektywa, którą przyjmujemy na kolejne sceny. Tu nie ma miejsca na przypadkowe przebitki, czy detale. Subiektywizm, który przyjęliśmy realizowaliśmy beż żadnych kompromisów. Dużo inspirowałam się francuskim kinem, ale i dorobkiem Krzysztofa Kieślowskiego – opowiada Olga Chajdas.

Światowa premiera „Niny” odbyła się w styczniu 2018 roku podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, gdzie film zdobył nagrodę VPRO – Big Screen Award. Obraz Olgi Chajdas był również prezentowany na festiwalach w Karlskronie (nagroda dla Olgi Chajdas za reżyserię), na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda Onetu: Odkrycie Festiwalu dla Olgi Chajdas, nagroda od marki dr Irena Eris za najodważniejsze spojrzenie dla Olgi Chajdas oraz nagroda dla Najlepszego Filmu w ramach Złoty Pazur - Konkurs Inne Spojrzenie), na festiwalu Babie Lato Filmowe w Trzyńcu (Nagroda Główna, Złoty Debiut i Nagroda Publiczności) oraz na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy (gdzie zdobył Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich - Najlepszy Operator Tomasz Naumiuk).

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:

  • ZWIASTUN
  • KLIPY Z POKAZÓW
  • WYWIADY
  • MAKING OF
  • PO POKAZIE FILMU „NINA”
  • AKTORZY I TWÓRCY O FILMIE

 

Artykuł przygotowany przez M.K.
Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Avengers: Koniec gry już na Blu-ray™ i DVD!

Najbardziej kasowy z filmów wszech czasów! Już na Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD!

Dumbo już na Blu-ray™ i DVD!

Jeden z największych przebojów filmowych Disneya, został opowiedziany na nowo przez mistrza wyobraźni - Tima Burtona!

Shazam! na  4K UHD Blu-ray, Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD!

Film uznany przez widzów krytyków za jedną z najlepszych komiksowych superprodukcji w historii wytwórni Warner Bros.!

Hity Marvel Studios w nowym, kolekcjonerskim wydaniu!

Kolekcja 18 filmów na Blu-ray™ i DVD!

Kapitan Marvel już na Blu-ray™ i DVD!

Bądź świadkiem narodzin superbohaterki!
KAPITAN MARVEL! 21 film ze świata Marvel Cinematic Universe, tworzonego od ponad dekady filmowego uniwersum,...

Nina już na DVD!

Reżyserski debiut Olgi Chajdas nagrodzony na festiwalach
Camerimage, w Gdyni, Rotterdamie, Karlskronie, Chicago i Paryżu.

Przemytnik na 4K UHD Blu-ray, Blu-ray i DVD!

Najnowszy film w reżyserii legendarnego Clinta Eastwooda!
Oparta na faktach wojennego weterana wplątanego w handel narkotykami.
Produkcja uznana za...

Córka trenera na DVD!

Film w reżyserii Łukasza Grzegorzka, autora głośnego „Kampera”.
Uhonorowany trzema nagrodami na festiwalu OFF Camera.
W rolach głównych:...

Zlot Absolwentów 1.0 na DVD!

Nowy film gwiazdy kina - Tila Schweigera.
Zjazd absolwentów...czyli epickie spotkanie po 25 latach od matury.
Jedno jest pewne - wiek to nic innego, jak...

Castle Rock, Sezon 1 na DVD!

Epicki serial wyprodukowany przez Stephena Kinga i J.J. Abramsa.
W rolach głównych André Holland, Bill Skarsgård i Sissy Spacek.

Świętuj 80 lat z Batmanem!

Batman, Powrót Batmana, Batman i Robin, Batman Forever teraz w najlepszej rozdzielczości 4K!

Glass na DVD!

Najnowszy film M. Nighta Shyamalana, reżysera kultowego „Szóstego zmysłu”. Finał cyklu obejmującego filmy „Niezniszczalny” i „Split”....