strzałka do góry
Newsy/ Nina już na DVD!

Premiera DVD już 3 lipca! Premiera VOD 10 lipca!

Reżyserski debiut Olgi Chajdas nagrodzony na festiwalach Camerimage, w Gdyni, Rotterdamie, Karlskronie, Chicago i Paryżu. W rolach głównych Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka.„Nina” to głośny debiut reżyserski Olgi Chajdas uhonorowany nagrodami na festiwalach w Gdyni, Rotterdamie, Karlskronie, Chicago i Paryżu. Kameralna opowieść o nieoczekiwanej miłości, w której tradycyjne podziały nie istnieją z Julią Kijowską, Elizą Rycembel i Andrzejem Konopką ukaże się na DVD już 3 lipca. Premiera VOD - 10 lipca.

Nina (Julia Kijowska) nie jest szczęśliwa. Teoretycznie ułożyła sobie życie, a jednak czegoś w nim brakuje. Pracuje jako nauczycielka i lubi swoją pracę, chociaż szefową jest jej matka (Katarzyna Gniewkowska). Niby ma kochającego męża – Wojtka (Andrzej Konopka) i codzienność się jakoś układa, a jednak - „jakoś” to za mało. Może gdyby w ich związku pojawiło się dziecko…  Ale Nina nie może zajść w ciążę, więc oboje z mężem szukają surogatki.

Pewnego dnia poznają Magdę (Eliza Rycembel). Ta dwudziestokilkuletnia, niezależna, korzystająca z życia dziewczyna wydaje się idealną kandydatką. Nina i Wojtek nie wiedzą jednak, że Magda jest lesbijką. Nie zdradzają jej swoich planów, ponieważ temat jest zbyt delikatny, by omawiać go na pierwszym spotkaniu. Znajomość zaczyna się więc od nieszczerości, którą coraz trudniej przełamać. Tymczasem pomiędzy Magdą i Niną zaczyna tworzyć się więź…

W chwili szczerości Nina wyznaje Magdzie ich plan. Dla Magdy to wstrząs - ale uczucie jest silniejsze. Zakochała się. Nina przyznaje – że też. Wydawałoby się, że przeszkody piętrzące się na drodze takiego związku skazują go z góry na porażkę, ale może pojawi się szansa…?

„Nina" to historia nieoczekiwanej trudnej miłości, skomplikowanych wyborów. To historia ludzi, którzy traktowali życie jak zabawę i nagle muszą stawić czoła bolesnej rzeczywistości. To opowieść, gdzie przegrani i wygrani stoją po tej samej stronie, gdzie świat nie dzieli się na złych i dobrych, hetero i homoseksualnych. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują.

„Nina” to debiut pełnometrażowy Olgi Chajdas, cenionej reżyserki filmowej i teatralnej, współautorki serialu „1983”. Główne role w filmie zagrali Julia Kijowska („Sługi boże”), Eliza Rycembel („Obietnica”) oraz Andrzej Konopka („Córki dancingu”). Obok nich w obsadzie znaleźli się m.in.: Katarzyna Gniewkowska, Maria Peszek, Irena Melcer, Ana Nowicka, Edward Kalisz, Ryszard Jabłoński i Magdalena Czerwińska.

„Nina” to film wyczekany. Stworzony w skupieniu. Sensualny. Opowieść́ o ludziach, którzy nieumiejętnie korzystają̨ z narzędzi, które daje im los, czas, doświadczenie, wspólne życie – tłumaczy reżyserka i współautorka scenariusza Olga Chajdas. – Nina i Wojtek przeszli ze sobą̨ już̇ wszystko. Kilkanaście lat małżeństwa, które zaczęło się̨ od mezaliansu, Wojtek jest „tylko” mechanikiem. Walka o dziecko stała się̨ tym, co początkowo wzmocniło i zespoliło tę dwójkę̨, z czasem jednak stała się bitwą niemożliwą. Zastajemy ich w chwili, kiedy już̇ nie pamiętają̨, czy walczą̨ o dziecko, bo tego chcą̨, czy walczą̨, bo nie mogą̨ go mieć – dodaje reżyserka.

Przypadkowe spotkanie z Magdą, młodą kobietą z problemami, podsuwa im pomysł, by zaproponować jej rolę surogatki – kobiety, która w zamian za pieniądze zgodzi się urodzić ich dziecko. Wierzą, że wieczne problemy finansowe, z jakimi boryka się Magda, sprawią, że nie będzie się długo zastanawiać. Popełniają jednak błąd. Zamiast trzymać się prostej transakcji, rozpoczynają z dziewczyną dwuznaczną grę. Grę, w której stawką są ludzkie uczucia i osobiste szczęście tego nieoczekiwanego trójkąta. – Cała trójka naszych bohaterów przejdzie drogę, której nie wybierała, ale która na zawsze zmieni ich życie (…) Jest to przede wszystkim film o miłości. Tej nowej, odkrytej, ale i tej, którą trzeba poświęcić. Bo cena jest wielka – mówi Olga Chajdas.

Scenariusz filmu „Nina” Olga Chajdas i Marta Konarzewska pisały z myślą o Julii Kijowskiej. Nie wiedziały jednak, kto zagra role Magdy i Wojtka. – Szukając dwóch pozostałych filarów tego trójkąta kierowałam się siłą, którą każde z nich powinno wnieść do tego związku. Andrzej Konopka ma w sobie spokój, tajemnicę, ale i wielkie niepowtarzalne ciepło. Eliza Rycembel z kolei ma niebywałą charyzmę, intuicję, magnetyczne spojrzenie i umiejętność balansowania na granicy córka/kochanka. Bo właśnie przeoczenie tej granicy pozwala Ninie pokochać Magdę – tłumaczy swoje decyzje obsadowe Olga Chajdas.

Zdjęcia do filmu „Nina” zrealizowano w lutym i marcu 2017 roku. – Długo rozmawialiśmy z operatorem Tomkiem Naumiukiem o znaczeniach, emocjach i prawdzie, którą chcemy pokazać. Kamera blisko bohaterów, bardzo konkretna, stanowcza i konsekwentna perspektywa, którą przyjmujemy na kolejne sceny. Tu nie ma miejsca na przypadkowe przebitki, czy detale. Subiektywizm, który przyjęliśmy realizowaliśmy beż żadnych kompromisów. Dużo inspirowałam się francuskim kinem, ale i dorobkiem Krzysztofa Kieślowskiego – opowiada Olga Chajdas.

Światowa premiera „Niny” odbyła się w styczniu 2018 roku podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, gdzie film zdobył nagrodę VPRO – Big Screen Award. Obraz Olgi Chajdas był również prezentowany na festiwalach w Karlskronie (nagroda dla Olgi Chajdas za reżyserię), na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda Onetu: Odkrycie Festiwalu dla Olgi Chajdas, nagroda od marki dr Irena Eris za najodważniejsze spojrzenie dla Olgi Chajdas oraz nagroda dla Najlepszego Filmu w ramach Złoty Pazur - Konkurs Inne Spojrzenie), na festiwalu Babie Lato Filmowe w Trzyńcu (Nagroda Główna, Złoty Debiut i Nagroda Publiczności) oraz na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy (gdzie zdobył Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich - Najlepszy Operator Tomasz Naumiuk).

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU DVD:

  • ZWIASTUN
  • KLIPY Z POKAZÓW
  • WYWIADY
  • MAKING OF
  • PO POKAZIE FILMU „NINA”
  • AKTORZY I TWÓRCY O FILMIE

 

Artykuł przygotowany przez M.K.
Kup teraz on-line:

Znajdź w sklepach stacjonarnych:

Więcej newsów
Teoria wielkiego podrywu, Sezon 12 na DVD!

Jeden z najgłośniejszych i najpopularniejszych seriali komediowych ostatnich lat! Zdobywca Złotego Globu® i 10 nagród Emmy®.
W rolach głównych:...

Młody Sheldon, Sezon 2 już na DVD!

Prequel jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat!
Opowieść o dzieciństwie Sheldona Coopera - bohatera kultowej „Teorii wielkiego...

Gra o tron, Sezon 8 na 4K UHD, Blu-ray i DVD!

Finałowy sezon najpopularniejszego i najbardziej utytułowanego serialu w historii HBO® uhonorowanego Złotym Globem® i 59 nagrodami Emmy®!...

Toy Story 4 już na Blu-ray™ i DVD!

Najnowsza produkcja studia Pixar - przygody kultowych zabawek Toy Story - ponad milion widzów w polskich kinach!
Tym razem Chudy, Buzz i reszta...

Król Lew premiera Blu-ray™ i DVD!

Jedna z najpiękniejszych opowieści w dziejach kina. Po dwudziestu pięciu latach od premiery kultowej animacji, Jon Favreau ponownie zabiera...

Annabelle wraca do domu już na Blu-ray™ i DVD!

Trzecia część filmowej serii grozy opowiadającej historię Annabelle –
złowieszczej lalki z uniwersum "Obecności" wykreowanego przez Jamesa Wana

Czarnobyl na DVD!

Najgłośniejszy serial roku!
Produkcja HBO® uhonorowana 10 nagrodami Emmy®.
W rolach głównych: Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson.

Pokemon Detektyw Pikachu już na na 4K UHD Blu-ray™, Blu-ray 3D™, Blu-ray™ i DVD!

Hit kinowy z Ryanem Reynoldsem w roli… Pikachu. W polskiej wersji dubbingowej Maciej Stuhr. Pierwszy aktorski film w świecie Pokemonów.

Złodziejaszki na DVD!

Arcydzieło Hirokazu Kore-edy uhonorowane Złotą Palmą w Cannes oraz nominacjami do Oscara® i Złotego Globu®.
Jeden z najgłośniejszych...

Masza i Niedźwiedź, Część 9 i 10 na DVD!

Kontynuacja przygód Maszy i Niedźwiedzia - bajki, która podbiła serca dzieci na całym świecie!
Genialny duet ponownie na DVD!

Godzilla II: Król Potworów na 4K UHD, Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD!

Imponująca rozmachem nowa odsłona filmowego MonsterVerse.
W rolach głównych: Kyle Chandler, Vera Farmiga i Millie Bobby Brown

Topielisko. Klątwa La Llorony już na na Blu-ray™ i DVD!

James Wan, reżyser przebojów kinowych "Piła", "Obecność" i "Aquaman" jest producentem nowego horroru „"Topielisko. Klątwa La Llorony”...